Питання призову громадян, виплати державної соціальної допомоги, захисту прав дітей при невиконанні батьками своїх обов’язків, проведення інвентаризації майна закладів культури району – у полі зору очільників територіальних громад

12 серпня під головуванням Володимира Кішінського відбулося засідання Координаційної ради з питань місцевого самоврядування при голові районної ради. У ньому взяли участь голова районної державної адміністрації Дмитро Сироватка, перший заступник голови районної державної адміністрації Юрій Кропивка, очільники місцевих рад, керівники управлінь, відділів райдержадміністрації, установ району, питання яких було включено до порядку денного засідання.

Першим розглядалося питання про підсумки проведення весняного призову громадян району на строкову військову службу до Збройних сил України та завдання на осінній призов. Як поінформував районний військовий комісар Петро Андрушко, всього навесні поточного року зараховано до служби в Збройні Сили України 21 призовника району із плану 31, що становить 68 %. Не призивалися на строкову військову службу призовники, які не мають базової середньої освіти, перебувають на обліку у наркологічному і психоневрологічному диспансерах, мають два і більше хронічних захворювання, а також перебувають на обліку в органах внутрішніх справ, під слідством, притягались до кримінальної відповідальності. На призовну комісію викликалось 777 призовників. Без поважних причин не з’явилося 373 громадянина, що викликає значне занепокоєння.  Основними причинами зриву планового завдання стали складна внутрішня суспільно-політична ситуація в державі, загострення зовнішньополітичної обстановки, недостатня ефективність заходів щодо підняття престижу військовослужбовців на державному рівні, недосконалість законодавчої бази. Значна частина призовників, які підлягають призову, не була оповіщена тому, що не проживають за місцем реєстрації. На даний час проводиться підготовка до проведення осіннього призову 2020 року.

Зазначив, що проблемним залишається питання фінансового забезпечення його заходів  в цілому і, зокрема, оплати роботи військово-лікарської комісії Кобеляцького районного військового комісаріату. Закликав селищного, сільських голів до співпраці по питанню покращення проведення призову призовників на строкову військову службу до Збройних Сил України та інших військових формувань.

Питання порядку створення та діяльність малих групових будинків і сімей патронатного вихователя для влаштування та проживання дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах наближених до сімейних, висвітлила начальник служби у справах дітей райдержадміністрації Надія Коваленко. Вона, зокрема, зазначила, що ввіреною їй службою, спільно з районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді проводиться робота з популяризації альтернативних форм сімейного виховання дітей, створення прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу, а також запровадження нової форми тимчасового влаштування дітей – патронатної сім’ї.  Рішення про введення послуги з патронату над дитиною приймають місцеві державні адміністрації або виконавчі органи місцевих рад.

Надія Коваленко також вела мову про повноваження органів опіки та піклування сільських, селищної рад щодо захисту прав дітей при невиконанні батьками своїх обов’язків. За її словами, особи, яким стало відомо про факт залишення дитини без батьківського піклування, зобов’язані негайно повідомити про це за місцем виявлення дитини службу у справах дітей райдержадміністрації або виконавчий орган сільської, селищної рад, і в разі підтвердження факту, сільський, селищний голова протягом доби після надходження інформації про дитину, передає її вищевказаній службі для подальшого влаштування. Повідомила, що органами опіки і піклування станом на 01.08.2020 року було подано 3 позовні заяви про позбавлення батьківських прав стосовно трьох дітей. Попрохала очільників місцевих рад належним чином реагувати, а органам опіки і піклування своєчасно приймати відповідні рішення та повідомляти службу у справах дітей райдержадміністрації і центр соціальних служб про виявлені факти щодо загрози життю і здоров’ю дітей.

Про упорядкування документів Національного архівного фонду та передачі їх на зберігання до архівного сектору райдержадміністрації по рік реорганізації інформувала завідувач архівного сектору райдержадміністрації Марія Гармаш. Вона наголосила на необхідності впорядкування документів постійного терміну зберігання. Зазначила, зокрема, що є такі сільські ради, які вже провели їх науково-технічне опрацювання. По 2019 рік впорядкували документи Підгорянська, Чорбівська, Марківська, Шенгурівська, Золотарівська, Лучківська, Красненська, Кунівська сільські ради. За останні п’ять років не зробили цього Бродщинська, Комендантівська, Червоноквітівська сільські ради. 2 – 3 роки не впорядковували документи Григоро-Бригадирівська, Орлицька, Сухинівська сільські ради; 10 і більше – Кобеляцька міська, Світлогірська, Озерянська, Лебединська, Іванівська, Дашківська, Вільховатська, Білицька, Жуківська сільські ради. Підкреслила, що невідкладне приймання документів Національного архівного фонду до архіву здійснюють у випадках ліквідації юридичної особи – джерела комплектування, невідворотної загрози втрати або пошкодження документів, зміни форми власності юридичної особи. Документи Національного архівного фонду передаються на державне зберігання до архівного сектору райдержадміністрації  по рік реорганізації. Документи з особового складу, з нотаріальних дій та погосподарські книги передаються правонаступнику – об’єднаній територіальній громаді.

Питання переукладення договорів оренди та проведення інвентаризації майна закладів культури району висвітлив заступник завідувача сектору спорту, молоді та культури райдержадміністрації Олександр Пасько.

На засіданні також йшла мова про деякі питання виплати державної соціальної допомоги. Начальник управління соціального захисту населення райдержадміністрації Зоя Петренко поінформувала, що враховуючи завершення процесу децентралізації, нормативними документами удосконалено механізм взаємодії органів влади та органів місцевого самоврядування для забезпечення сервісного підходу та принципу максимальної доступності адміністративних послуг для мешканців територіальних громад: призначення і виплата державних соціальних допомог здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення; прийом документів та передача відповідним органам соціального захисту населення у сільській місцевості та у територіальній громаді – уповноваженими особами, визначеними виконавчими комітетами селищних, сільських рад (старостатів) або через центри надання адміністративних послуг.

Підкреслила, що Кабінетом Міністрів України прийнято постанову, якою внесено зміни до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд. Внесеними змінами запроваджено новий вид допомоги на догляд одиноким особам, які досягли 80-річного віку. До таких осіб належать громадяни, що не мають працездатних родичів, зобов’язаних за законом їх утримувати.

Також Зоя Петренко повідомила, що Урядом прийнято рішення розпочати з 1 вересня поточного року реалізацію пілотного проекту «Монетизація одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» у 2020 – 2021 роках.

Про зміни до порядків надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям, уніфікацію порядку визначення сукупного доходу для призначення державних допомог, призначення допомоги на догляд одиноким особам, які досягли 80-річного віку детально інформував начальник відділу грошових виплат та компенсацій управління соціального захисту населення райдержадміністрації Олександр Боровик.

По всіх питаннях члени Координаційної ради з питань місцевого самоврядування при голові районної ради прийняли відповідні рішення.