Кобелячани вшанували пам’ять героїв Крут та бійців АТО

29 січня 2020 року по всій Україні відзначають День пам’яті Героїв Крут. Адже саме бій під Крутами для українського народу став символом героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність України.

Цього дня кобелячани також вшанували пам’ять тих, хто ціною свого власного життя захищав і продовжує захищати свою незалежну і соборну державу, та поклали квіти до пам’ятного знаку загиблим в АТО. Участь у заходах взяли голова районної ради Володимир Кішінський, його заступник Оксана Гордійко, виконуючий обов’язки голови районної державної адміністрації Володимир Катишков, працівники структурних підрозділів райдержадміністрації та районної ради.

У рамках заходів, присвячених Дню пам’яті Героїв Крут, у Кобеляцькому музеї літератури і мистецтва імені О. Кулика відбудеться тематичний урок «День пам’яті Героїв Крут». У Центральній районній бібліотеці працюватиме книжкова виставка «Крути. Бій за майбутнє» та відбудеться вечір історичної правди «Крути: найбільше важить слово правди», яка організована для дорослих відвідувачів, а для юних читачів працюватиме книжкова виставка «Крути, Крути… Довік не забути».

Історична довідка

29 січня 1918 року на залiзничнiй платформi в Крутах перебувало до 520 українських воякiв, юнакiв і студентiв, озброєних 16 кулеметами та однією гарматою. Росіяни вдесятеро переважали, мали бронепотяг та артилерію.

Військами УНР під Крутами командував Аверкій Гончаренко. Завдяки вигідній позиції і героїзму, українцям вдалося завдати росіянам значних втрат і стримати наступ до темряви. Потім, під тиском ворога, українські бійці організовано відступили до ешелонів і вирушили в бік Києва, руйнуючи за собою залізничні колії. Але одна студентська чота – 27 хлопців, заблукавши у темряві, повернулися до станції Крути, яка на той час уже була зайнята більшовиками. Вони потрапили в полон. Хлопців катували, а потім стратили. Згодом майже всіх героїв поховали на Аскольдовій могилі у Києві.

У квітні 1918 року завдяки підтримці німецьких та австро-угорських військ (відповідно до Брестського договору) українці звільнили від більшовиків майже всю Україну. Отже, бій під Крутами став боєм за майбутнє України.

Завдяки звитязі та сміливості українських вояків ворожий наступ більшовиків на Київ було зупинено на кілька днів, коли тривали переговори між Українською Народною Республікою і країнами Четверного союзу. Важливо було, аби на той момент українська столиця перебувала під контролем Центральної Ради. 9 лютого 1918 року Брестський мирний договір було підписано. Він означав визнання самостійної Української Народної Республіки суб’єктом міжнародних відносин.