А ви вже замінили шини вашої автівки?

Із настанням холодів та тепла власники транспортних засобів постійно стикаються із проблемою заміни літніх шин на зимові і відповідно навпаки. Коли і чому необхідно «перевзувати» авто – далі у статті.

Для початку повідомляємо, що в Україні питання сезонної заміни шин законодавчо не врегульовано, а лише встановлені вимоги до якості шин. За їх порушення водієві доведеться заплатити штраф. Отже водії автомобіля зобов’язані забезпечувати своєчасне і в повному обсязі проведення робіт з технічного обслуговування і ремонту автомобіля. Також ЗУ «Про дорожній рух» забороняється експлуатація технічно несправних автомобілів.

Відповідно до вимог Правил дорожнього руху, а саме що стосується коліс і шин, забороняється використовувати автомобілі, на яких:
а) малюнок протектора шини менше 1,6 міліметрів (масою до 3,5 т), менше 1,0 міліметра (масою понад 3,5 т), менше 2,0 міліметрів (автобус), менше 0,8 міліметра (мотоцикл і мопед);
б) шини пошкоджені (мають порізи, розриви, видно корд, розшаровуються і т.п.);
в) шини за розміром або допустимим навантаженням не підходять транспортному засобу;
г) на одну вісь автомобіля встановлені шини різних типів (шиповані і не шиповані, морозостійкі і неморозостійкі), шини різних розмірів чи конструкцій;
д) автомобіль на передню і задню вісь якого встановлені різні типи шин;
е) відсутній болт (гайка) кріплення або є тріщини диска і коліс, інші відмінності в шинах.

Разом з тим застосування гуми, яка відповідає стану дороги, має лише рекомендаційний характер. Незважаючи на те, що Положенням про технічне обслуговування і ремонт дорожніх транспортних засобів передбачений сезонний техогляд автомобіля, він не включає заміну літньої гуми на зимову.

Беручи до уваги, що дати заміни літньої гуми на зимову законодавством України не встановлено, то і відповідальності за несвоєчасну заміну немає.

Разом з тим в Україні передбачена тільки відповідальність при використанні зношеної, пошкодженої гуми на автомобілі. Такі порушення вимог експлуатації транспорту караються накладенням штрафу від 20 до 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 340 грн до 680 грн у 2019 році). За повторне таке порушення протягом року, року водій може бути позбавлений права керування транспортними засобами на строк від трьох до шести місяців, або отримати адміністративний арешт від 5 до 10 діб.

У разі, коли ви збираєтеся за кордон, варто знати вимоги щодо сезонної заміни шин в інших європейських країнах. Ця процедура відбувається не пізніше і не раніше визначених місцевим законодавством дат, наприклад:
• Австрія – з 01 листопада до 15 квітня;
• Чехія – з 01 листопада до 30 квітня;
• Словенія – з 15 жовтня до 15 квітня;
• Румунія – з 01 листопада до 31 березня;
• Німеччина – заміна обов’язкова, але відбувається в залежності від погодних умов;
• Латвія – з 01 грудня до 01 березня;• Естонія – з 01 грудня до 01 квітня;
• Фінляндія – з 01 грудня до 01 березня;
• Швеція – з 1 грудня до 31 березня.

За отриманням консультації та захистом своїх прав можна звертатися до Кобеляцького бюро правової допомоги за адресою: м. Кобеляки, вул. Батиря, буд. 6 або зателефонувати (05343) 3-43-74