Студенти екологи відзначили Всесвітній день мігруючих птахів на території регіонального ландшафтного парку «Нижньоворсклянський»

Двічі на рік – у другу суботу травня та жовтня – науковці, екоактивісти та волонтери долучаються до захисту птахів та закликають всіх небайдужих. Тема цьогорічного Всесвітнього дня мігруючих птахів – «Захист птахів: вирішення питань забруднення пластиком!» – привертає увагу до негативного впливу забруднення пластиком для мігруючих птахів та їх середовищ існування.

На відзначення цього заходу 11 жовтня студенти Навчально-наукового інституту нафти і газу Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка спеціальностей 101 Екологія та 183 Технології захисту довкілля (групи 201-СЕ та 201-ТЗ) відгукнулись на пропозицію викладачів кафедри прикладної екології та природокористування й відвідали регіональний ландшафтний парк «Нижньоворсклянський» – знаний в Україні й відомий на Полтавщині об’єкт природно-заповідного фонду. Парк розташований на півдні Кобеляцького району на межі Лісостепової й степової зон України, а також – Лівобережжя й Правобережжя України. Він займає площу в 23200 га, з яких 17000 га – це цінні водно-болотні угіддя (гирлова частина Ворскли, Кам’янське водосховище (колишнє Дніпродзержинське), затоки, старорічища, болота) і є важливим біоцентром збереження природної біорізноманітності. Парк знаходиться в межах Ворсклянського екологічного коридору – важливого міграційного шляху перелітних птахів. А їх тут водиться більше 250 видів. Видовий склад значно поповнюється під час міграцій. Про це ми дізналися від Наталії Смоляр, доцента кафедри, кандидата біологічних наук, заступника директора парку, яка провела екскурсію, та мали змогу спостерігати й досліджувати екологічні об’єкти, явища в природі.

Під час екскурсії по правому корінному березі Ворскли з мальовничих відкритих ділянок ми мали змогу бачити чимало видів птахів, зокрема лебедя-шипуна та шуліку чорного, які охороняються в Полтавській області. Чекали журавлів… Але в зв’язку з теплою погодою вони не поспішають активно мігрувати, хоча вже не раз їх «ключі» в небі фіксувалися на Полтавщині. А взагалі на осінніх і весняних міграціях у межах парку можна бачити орлана-білохвоста, підорлика великого, лелеку чорного та інших видів птахів, які мають високі созологічні статуси, тобто включені до Світового Червоного списку, Європейського Червоного списку, Червоної книги України. Про це ми довідалися наперед із краєзнавчих наукових видань, серед яких – «Еталони природи Полтавщини», «Регіональна екомережа Полтавщини» та ін.

Оскільки лозунг цього дня – боротьба з пластиком, – по маршруту екологічної стежки нами зібрано пластикові та скляні пляшки, поліетиленові пакети та інше сміття, залишене екологічно несвідомими відвідувачами парку. Його ми здали на переробку.
Екскурсія виявилася змістовною й цікавою. Ми вчилися слухати, бачити й розуміти природу. Буди з нею дружніми. Особливо це захопливо восени – у тепле Бабине літо. Осінь розмалювала парк у такі яскраві й теплі кольори…
Плануємо побувати тут ще не раз!!

Людмила Билим, староста групи 201-СЕ,
та захоплені студенти екологи