Юні екологи Полтавщини мандрували Ворсклою в Кобеляцькому районі

  Упродовж десяти літніх днів (із 30 липня по 8 серпня 2019 року) на території Кобеляцького району проходила обласна екологічна експедиція «Чиста хвиля-2019» на байдарках, яка започаткована Полтавським обласним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді понад двадцять років тому. Це одна з нетрадиційних та найцікавіших форм роботи з обдарованою учнівською молоддю.

Під час експедиції її учасники під керівництвом викладачів обстежували акваторію Ворскла та досліджували флору й фауну прилеглих територій, збирали інформацію та матеріали для підготовки власних науково-дослідницьких робіт. Вони долучились до іхтіологічних, ентомологічних, орнітологічних, ботанічних та екологічних досліджень, брали участь у природоохоронних заходах: знищували зарості ваточника сірійського, що є адвентивною північноамериканською рослиною, очищали прибережну смугу річки від сміття, проводили бесіди про охорону довкілля з рибалками, відпочивальниками та місцевими жителями, з якими довелося зустрічатися на маршруті.

Звичайно маршрут дав змогу юннатам відвідати й об’єкти природно-заповідного фонду Кобеляцького району, а саме ландшафтні заказники «Шарівка», «Перегонівка», регіональний ландшафтний парк «Нижньоворсклянський».

Адміністративно-науковий центр останнього став кінцевою зупинкою на маршруті. На його території було на декілька днів облаштоване наметове містечко. Звідси юннати здійснили ряд піших екскурсій до водойм, широколистяного лісу, на луки. Найяскравішою стала екскурсія на Зміїну гору, де вдалося не тільки зустрітися з рідкісними рослинами, спостерігати за птахами, слухати пісні вітру та жаб’ячі концерти, а й засвідчити результати некультурного відвідування цієї місцевості, так званими, «любителями природи», що залишають після себе сміття, недопалки, риють грунт, розпалюють багаття і навіть заїжджають автотранспортом, і це, зважаючи на природоохоронний статус цієї місцевості. Звичайно, все що могли, діти зібрали, але ж проблема залишається… Тому юннати закликають всіх, хто хоче бачити Зміїну гору і її відвідує, бути до неї дружніми, бо це – візитівка не тільки Кобеляцького району й Полтавщини, а у України! Й відпочивати цивілізовано у природі слід вміти й цьому постійно треба вчитися.

Закріпити свої знання про біорізноманітність та історію парку, розширити своє уявлення про нього в різні пори року юннати змогли в Музеї природи парку, а познайомитися з екзотичними та рідкісними деревами й кущами – під час екскурсії до дендропарку.

Звичайно, юні дослідники мали змогу й активно та змістовно провести своє літнє дозвілля: вони пройшли посвяту в екологи, купалися у річці, брали участь у спортивних іграх, співали пісні під гітару біля вогнища, зустрічали світанки.

Залучення юних науковців до наукових експедицій – це ефективний метод формування у них екологічної свідомості й запорука їх екологічної культури. Природа ж навчає і виховує.

Пугачова Ірина,
керівник експедиції,
завідувач відділом сільського господарства
Полтавського обласного еколого-натуралістичного центру
учнівської молоді