Новий порядок перевірок роботодавців

14.05.2019 року Шостим апеляційним адміністративним судом м. Києва визнано недійсною постанову КМУ №295 від 26.04.2017 року, щодо порядку здійснення державного контролю та державного нагляду за додержанням законодавства про працю.
В зв’язку з чим Держпраці розробило новий Порядок здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про працю. Відповідний проект постанови КМУ вже розміщений на сайті Держпраці. Пропонується також затвердити зміни до Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення.

При розробленні проекту вказаного акта враховані застереження об’єктів контролю щодо незастосування заходів до притягнення об’єкта відвідування та його посадових осіб до відповідальності у разі виконання вимог припису. А саме: усунення виявлених у ході інспекційного відвідування або невиїзного інспектування порушень, у т.ч. за несвоєчасну та не у повному обсязі виплату заробітної плати, недодержання мінімальних гарантій в оплаті праці (що визначалось Постановою №295), оскільки застосування фінансових санкцій у таких випадках призводило до накладення штрафів у розмірі значно більшому, ніж сума, яка потрібна на усунення такого порушення.

Тобто інспектори з праці не будуть притягати до відповідальності роботодавців у разі виконання вимог припису. Винятком залишається виявлення порушення за використання праці неоформлених працівників, де штрафні санкції застосовуються не залежно від усунення порушення в ході інспекційного відвідування.

Вищезазначене свідчить про впровадження нових підходів у роботі інспекції праці, зокрема, щодо здійснення превентивних заходів впливу на суб’єктів господарювання, а не караючих, з метою запобігання вчинення порушення законодавства про працю.

Головний державний інспектор
Управління Держпраці у Полтавській області
Білогуб А.Ф.