Інформує Кременчуцька ОДПІ Головного управління ДФС у Полтавській області

ГРОМАДЯНИ НАПИСАЛИ НА АДРЕСУ КРЕМЕНЧУЦЬКОЇ ОДПІ 6 ЗВЕРНЕНЬ ТА 2 ОСОБИСТО ПОСПІЛКУВАЛИСЯ З КЕРІВНИЦТВОМ ІНСПЕКЦІЇ http://tr.sfs.gov.ua/media-ark/news-ark/print-313700.html
Протягом перших трьох місяців цього року до Кременчуцької ОДПІ надійшло 6 письмових звернень громадян.
Серед авторів письмових звернень є 2 державних службовця, 1 робітник, а по 3громадянах соціальний стан авторів звернень не визначено.
За тематикою звернення стосувалися контрольно-перевірочної роботи, стосовно отримання відомостей про доходи тощо.
За результатами розгляду 1 звернення вирішено позитивно, надано роз’яснення по 1 зверненнях, 2 перенаправлено за належністю, 1 звернення не підлягали розгляду, на 1 звернення надано відмову.
Протягом січня – березня 2018 року керівництвом Кременчуцької ОДПІ проведено 2 особистих прийоми за зверненнями громадян (1 – в.о. начальника ОДПІ та 1 – заступником начальника ОДПІ.
Під час особистого прийому громадяни отримали роз’яснення на питання, що їх цікавили.

БОРОТЬБА З ВИПЛАТОЮ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ В «КОНВЕРТАХ» – АКТУАЛЬНА ТЕМА СЬОГОДЕННЯ
Однією з найболючіших проблем нашого сьогодення є виплата заробітної плати в «конвертах». Адже, значна частина найманих працівників свідомо погоджуються на пропозицію роботодавців отримувати свою заробітну плату неофіційно. В результаті, погодившись на отримання заробітної плати в “конвертах”, люди не замислюються, що насамперед вони свідомо обкрадають самі себе. Такі працівники ризикують залишитися без права на отримання соціальних пільг та виплат, гарантованих державою, особливо при нарахуванні пенсії.
Тому, фахівці органів ДФС постійно проводять систематичну роботу спрямовану на викорінення виплати заробітної плати в «конвертах», неофіційних трудових відносин та недопущення виплати заробітної плати менше мінімально встановленого рівня.
Так, за січень-березень 2018року податківці взяли участь у 10 спільних рейдах по м.Кременчук у складі комісії з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення, створеної розпорядженням міського голови. В ході рейдів обстежено 225 об’єктів здійснення діяльності (173 фізичних осіб — підприємців та 34 юридичних осіб, 5 невстановлених, 3 громадянина без державної реєстрації), переважно тих, які здійснюють діяльність у сфері надання послуг, громадське харчування, роздрібна торгівля, виробництво.
За результатами проведених рейдів порушення встановлено у 36 суб’єктів господарювання (26фізичних осіб-підприємців та 10 юридичних осіб), у 26 фізичних осіб-підприємців виявлено 34 неоформлених найманих працівників, в 10 юридичних осіб виявлено 28 неофоромлених найманих працівників, по 5 суб’єктам господарювання складено акти про невстановлення місця здійснення діяльності, по 1 суб’єкту господарювання складено акт, 3 громадянина здійснювали діяльність без державної реєстрації.
Внаслідок проведеної роз’яснювальної роботи: роботодавці оформили трудові відносини: прийнято 12 працівників відповідно до наказів про прийняття працівників на роботу, 27 найманими працівниками укладено трудові договори, 1 працівника та 1 громадянина зареєстровано приватними підприємцями.
Підсумками проведеної роботи є додаткове надходження до бюджетів: податку на доходи фізичних осіб – 26,1тис. грн., єдиного внеску – 31,9 тис. грн, військового збору – 2,2 тис.грн. та 0,7 тис.грн. єдиного податку.
Аналогічна робота проводиться і робочою групою, створеною при Кременчуцькій райдержадміністрації. По Кременчуцькому району проведено 2 спільних рейди, обстежено 22 об’єкти здійснення діяльності (17 фізичних осіб-підприємців та 2 юридичні особи), переважно тих, які здійснюють діяльність у сфері роздрібної торгівлі.
За результатами проведених спільних рейдів порушення встановлено у 1 фізичної особи-підприємця, виявлено 2 неоформлених найманих працівника. Оформлено трудові відносини з 2 найманими працівниками.
Так, за результатами вжитих заходів сплачено до бюджету: податку на доходи фізичних осіб – 1,3тис. грн., єдиного внеску – 1,6 тис. грн, військового збору – 0,1 тис.грн.
Шановні громадяни! Не позбавляйте себе соціальних благ, забезпечте собі старість, не сприяйте порушенню трудового законодавства.

АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ ЩОДО ДЕКЛАРУВАННЯ ГРОМАДЯНАМИ ДОХОДІВ ПІД ЧАС «ГАРЯЧОЇ ЛІНІЇ» ttp://dp.sfs.gov.ua/media-ark/local-news/print-331171.html
Днями в Кременчуцькій ОДПІ проведено сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: «Декларування доходів громадян».
Начальник управління обслуговування платників Галина Можаєва відповідала на запитання громадян.
Пропонуємо до уваги найбільш актуальні питання, з якими платники податків звертались на «гарячу лінію»:
Питання 1. В минулому році отримала спадщину (квартиру) від бабусі. Чи необхідно подавати декларацію та сплачувати податки?
Відповідь. З 1 січня 2017 року звільняється від обкладання податком на доходи фізичних осіб та військовим збором вартість спадщини/дарунків, отриманих від спадкодавця/дарувальника членами його сім’ї другого ступеня споріднення. До їх числа відносяться: рідний брат, сестра, бабуся, дід та онуки.
Отже, якщо у 2017 році було отримано спадщину від бабусі і у платника не має інших доходів, які необхідно задекларувати, то такий платник податкову декларацію про майновий стан і доходи (далі – Декларація) до контролюючого органу не подає.
Питання 2. Чи необхідно подавати декларацію про майновий стан і доходи особам, які надають репетиторські послуги?
Відповідь. Якщо викладач – репетитор не є фізичною особою – підприємцем, але постійно надає репетиторські послуги фізичним особам, то він зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію про майновий стан і доходи за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок на доходи фізичних осіб з таких доходів.
Декларацію за 2017 рік викладачам – репетиторам слід подати до 1 травня 2018 року за місцем податкової адреси (реєстрації). Суму податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору, зазначену у річній податковій Декларації такі особи самостійно сплачують не пізніше 31 липня 2018 року.
Доходи від репетиторства відповідно до пункту 167.1 статті 167 ПКУ оподатковуються податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18%. Також із вказаних доходів справляється військовий збір за ставкою 1,5%.
Питання 3. Чи потрібно подавати декларацію, якщо дохід одержано у вигляді процентів по депозиту?
Відповідь. Згідно із ст.179 Податкового кодексу України, якщо фізична особа впродовж звітного податкового року отримувала лише доходи у вигляді процентів на вкладний (депозитний) рахунок, які нараховувалися податковими агентами, незалежно від їх кількості, то у такої особи не виникає обов’язку щодо подання податкової декларації, оскільки вказані доходи оподатковуються податковими агентами під час їх нарахування.
Питання 4. Чи передбачена відповідальність за неподання або несвоєчасне подання декларації про майновий стан і доходи ?
Відповідь. Відповідно до ст. 164 прим. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення неподання або несвоєчасне подання громадянами декларацій про доходи чи включення до декларацій перекручених даних, неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат, для яких законами України встановлено обов’язкову форму обліку, – тягне за собою попередження або накладення штрафу у розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення, – тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від п’яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з п. 5 підр. 1 Розділу ХХ ПКУ, якщо норми інших законів містять посилання на неоподатковуваний мінімум доходів громадян, то для цілей їх застосування використовується сума в розмірі 17 гривень, крім норм адміністративного та кримінального законодавства в частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної пп.169.1.1 п.169.1 ст.169 розділу IV ПКУ для відповідного року.

Питання 5. Я подав декларацію на податкову знижку Як прискорити отримання податкової знижки на навчання?
Відповідь. Фізична особа, яка має право скористатися податковою знижкою щодо суми коштів, сплачених за навчання, на вимогу контролюючого органу, крім декларації про майновий стан і доходи, надає: відповідні платіжні та розрахункові документи, зокрема: квитанції, фіскальні або товарні чеки, прибуткові касові ордери; договір з навчальним закладом; довідку про отримані у звітному році доходи; документи, які підтверджують ступінь споріднення (у разі компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти члена сім’ї першого ступеня) тощо.
Для прискорення проведення контролюючим органом розрахунку сум, що підлягають поверненню з бюджету, і забезпечення правильності визначення зазначених сум доцільно надавати до контролюючого органу копії зазначених документів.
Повернення надміру утриманої (сплаченої) суми податку на доходи фізичних осіб на поточний рахунок платника податку здійснюється не пізніше ніж за п’ять робочих днів до закінчення шістдесятиденного строку від дня отримання органами ДФС податкової декларації.
Питання 6. Чи необхідно подавати річну декларацію про майновий стан і доходи, якщо я в 2017 році отримала дохід від продажу легкового автомобіля?
Відповідь. Якщо фізична особа отримала дохід від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, то такий дохід відповідно до п.173.2 ст.173 Податкового кодексу України не оподатковується, тобто у фізичної особи не виникає обов’язку щодо сплати податку.
Подавати річну декларацію про майновий стан і доходи у такому випадку не потрібно.
Питання 7. Яка відповідальність передбачена за несвоєчасну сплату податків за наслідками поданої річної декларації про майновий стан і доходи?
Відповідь. Cума податкового зобов’язання, зазначена в поданій річній декларації, сплачується громадянином самостійно до 1 серпня 2018 року. За несплату суми грошового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб за наслідками поданої річної декларації про майновий стан і доходи у строк до 1 серпня року, платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, – у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, – у розмірі 20% погашеної суми податкового боргу (ця норма передбачена з п. 126.1 ст. 126 ПКУ).
Крім того, після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов’язання, згідно з п. 129.4 ст. 129 ПКУ на суми грошового зобов’язання, визначеного п.п. 129.1.3 п. 129.1 ст 129 ПКУ (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення у його сплаті, включаючи день погашення, із розрахунку 100% річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Питання 8. Чи може податкова нарахувати податкові зобов’язання, якщо особа не подано річну декларацію про майновий стан та доходи?
Відповідь. У разі неподання платником податків в установлений термін податкової декларації про майновий стан і доходи (якщо таке подання є обов’язковим), контролюючий орган на підставі наявної податкової інформації за результатами документальної позапланової перевірки має право самостійно визначити суму грошових зобов’язань платника податку. При цьому, у відповідності до п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України до платника податків застосовується фінансова відповідальність (штраф у розмірі 25% або 50% суми донарахованого податкового зобов’язання).
Питання 9. Я надаю в оренду власний легковий автомобіль. Чи підлягає отриманий дохід декларуванню?
Відповідь. У разі надання громадянами у 2017 році власного рухомого майна в оренду (суборенду) особі, яка не є податковим агентом, фізичні особи зобов’язані надати податкову декларацію про майновий стан і доходи до територіальних органів фіскальної служби за місцем свого проживання та задекларувати отримані доходи. Кожний об’єкт рухомого майна відображається громадянином у декларації окремо із зазначенням у відповідних графах номера категорії об’єктів; марки, моделі, характеристики рухомого майна; року випуску; відмітки про надання майна в оренду (суборенду).
Питання 10: Чи можна включати до складу податкової знижки витрати, понесені фізичною особою на лікування?
Відповідь: Відповідно до норм Податкового кодексу України до переліку витрат, дозволених до включення до податкової знижки включається сума коштів, сплачених платником податку на користь закладів охорони здоров’я для компенсації вартості платних послуг з лікування такого платника податку або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, у тому числі для придбання ліків (донорських компонентів, протезно-ортопедичних пристосувань, виробів медичного призначення для індивідуального користування інвалідів).
Також встановлено, що ця норма набирає чинності з 1 січня року, наступного за роком, у якому набере чинність закон про загальнообов’язкове державне соціальне медичне страхування.
Станом на 01 січня 2017 року закон про загальнообов’язкове державне соціальне медичне страхування чинності не набрав, тому податкова знижка по витратах, понесених платником податку на користь закладів охорони здоров’я для компенсації вартості платних послуг з лікування такого платника податку або члена сім’ї першого ступеня споріднення, за наслідками 2017 року платникам не надається.

ОГОЛОШЕННЯ
Факультет податкової міліції Університету ДФС України (м. Ірпінь) до 11.07.2018 здійснює прийом заяв на вступ від абітурієнтів. Для оформлення документів звертатися до служби управління персоналом Головного управління ДФС у Полтавській області за телефоном (0532) 56-63-06, або оперативного управління Кременчуцької ОДПІ Головного управління ДФС у Полтавській області за телефоном (0536) 74-10-61.

В ЕЛЕКТРОННОМУ КАБІНЕТІ ЗАПРОВАДЖЕНО НОВИЙ СЕРВІС
Державна фіскальна служба запровадила новий сервіс в Електронному кабінеті – окремий Реєстр податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена.
Реєстр розміщено у відкритій частині Електронного кабінету.
Пошук інформації в Реєстрі здійснюється за такими фільтрами: «Індивідуальний податковий номер», «Номер ПН/РК», «Дата складання ПН/РК».
У Реєстрі відображається інформація щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена та по яким прийняті рішення відповідними комісіями, а також розпочато процедури адміністративного та судового оскарження. Реєстр функціонує в тестовому режимі протягом місяця з дня набрання чинності Порядку.
У частині формування у відкритому доступі окремого Реєстру Електронний кабінет доопрацьовано відповідно до пункту 8 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 117 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

ДЕКЛАРАЦІЯ З ПОДАТКУ НА ПРИБУТОК ЗАЗНАЄ ЗМІН
На офіційному web-сайті Державної фіскальної служби України у підрозділі «Проекти регуляторних актів» розділу «Діяльність» розміщено проект наказу Мінфіну України «Про затвердження Змін до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств» (далі — проект наказу).
Проектом наказу підготовлено у зв’язку із прийняттям Верховною Радою України Закону України від 07.12.2017 р. № 2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році», яким, зокрема, запроваджено встановлення єдиного строку подання річної податкової декларації з податку на прибуток підприємств, оновлення різниць, передбачених для коригування фінансового результату до оподаткування, зменшення податку на прибуток на суму сплаченого акцизного податку, розширення кола платників, звільнених від оподаткування прибутку підприємств.
Основною метою підготовки проекту є затвердження змін до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств.
Зауваження та пропозиції до проекту наказу від фізичних та юридичних осіб, їхніх об’єднань приймаються протягом одного місяця на адреси розробника:
поштову — 04655, МПС, Київ-53, Львівська площа, буд. 8, Департамент методологічної та нормотворчої роботи; електронну — tatiana.chernysh@sfs.gov.ua; на поштову адресу Державної регуляторної служби України — 01011, м. Київ, вул. Арсенальна, буд. 9/11.

ЗАВЕРШУЄТЬСЯ КАМПАНІЯ ДЕКЛАРУВАННЯ: НЕ ЗАБУДЬТЕ ЗАДЕКЛАРУВАТИ ДОХОДИ
Кременчуцька ОДПІ нагадує, що кампанія декларування доходів громадян триває до 2 травня 2018 року.
Відповідно до норм Податкового кодексу України, громадянам які зобов’язані задекларувати доходи та особам, які проводять незалежну професійну діяльність необхідно подати декларацію про доходи, отримані минулоріч. В цій декларації громадяни відображають суму отриманого доходу та визначають податкове зобов’язання з податку на доходи та військового збору.
Податкова декларація про майновий стан і доходи подається платниками податків за місцем своєї податкової адреси в один із таких способів:
– особисто або уповноваженою на це особою;
– надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
– засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.
Звертаємо увагу, що у разі надсилання податкової декларації поштою, платник податку зобов’язаний здійснити таке відправлення не пізніше ніж за п’ять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації, а при поданні податкової декларації в електронній формі, – не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає такий граничний строк.
Нагадаємо, що податкова декларація громадянами подається до 02 травня 2018 року. Для громадян, які мають право на податкову знижку – до 31 грудня 2018 року.

ПРО ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА НЕСВОЄЧАСНУ СПЛАТУ ПОДАТКУ НА ДОХОДИ ФІЗИЧНИХ ОСІБ ЗА НАСЛІДКАМИ ПОДАНОЇ РІЧНОЇ ДЕКЛАРАЦІЇ ПРО МАЙНОВИЙ СТАН І ДОХОДИ
Відповідно до п. 179.7 ст. 179 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації.
Згідно з п. 126.1 ст. 126 ПКУ у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов’язання протягом строків, визначених ПКУ, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, – у розмірі 10 відс. погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, – у розмірі 20 відс. погашеної суми податкового боргу.
Крім цього, при нарахуванні суми податкового зобов’язання, визначеного платником податків або податковим агентом, – після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов’язання нараховується пеня (п.п. 129.1.3 п. 129.1 ст. 129 ПКУ).
Згідно з п. 129.4 ст. 129 ПКУ на суми грошового зобов’язання, визначеного п.п. 129.1.3 п. 129.1 ст 129 ПКУ (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення у його сплаті, включаючи день погашення, із розрахунку 100 відс. річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

ЯКІ ОБОВ’ЯЗКОВІ РЕКВІЗИТИ КАСОВОГО ЧЕКА ПРИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПАЛЬНОГО
З 06.04.2018 р. набрав чинності наказ Мінфіну України від 19.02.2018 р. № 288, яким внесено зміни до Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого власним наказом від 21.01.2016 р. № 13.
Змінами, зокрема, передбачено, що одним із обов’язкових реквізитів касового та видаткового чеків є код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД.
Крім того, встановлено, що додаткові реквізити чека ПТКС застосовуються у разі, якщо переказ призначено для оплати товарів (послуг), що придбаваються, а також якщо це передбачено правилами (регламентом) отримувача коштів. У такому разі забезпечується друкування в розділі назви товарів (послуг) усього переліку товарів (послуг) та їх вартості:
код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, який зазначається у випадках, передбачених чинним законодавством;
назви товарів (послуг).
У разі невиконання вимог законодавства на підставі п. 6 ст. 17 Закону про РРО суб’єкти господарювання притягуються до відповідальності. А саме: у разі проведення розрахункових операцій через РРО без використання режиму попереднього програмування найменування (для пального із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно УКТ ЗЕД), цін товарів (послуг) та обліку їх кількості до суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), застосовуються фінансові санкції у розмірі п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (85 грн).

ОРЕНДА СТАЦІОНАРНИХ ДЖЕРЕЛ ЗАБРУДНЕННЯ: ХТО СПЛАЧУЄ ЕКОПОДАТОК
Платниками екологічного податку є суб’єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються, зокрема, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення (пп. 240.1.1 п. 240.1 ст. 240 Податкового кодексу).
Стаціонарне джерело забруднення — підприємство, цех, агрегат, установка або інший нерухомий об’єкт, що зберігає свої просторові координати протягом певного часу і здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферу та/або скиди забруднюючих речовин у водні об’єкти (пп. 14.1.230 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Згідно з пп. 242.1.1 п. 242.1 ст. 242 Кодексу об’єктом та базою оподаткування є, зокрема, обсяги та види забруднюючих речовин, які викидаються в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Враховуючи вищевикладене, платником екологічного податку за здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення у разі використання орендованих стаціонарних джерел забруднення є орендар, під час провадження діяльності якого на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються, зокрема, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення.

КОЛИ ФОП — ПЕНСІОНЕР НЕ ЗВІЛЬНЯЄТЬСЯ ВІД СПЛАТИ ЄСВ
Відповідно до п. 4 частини першої ст. 4 Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» платниками ЄСВ є ФОП, у тому числі ФОП — платники єдиного податку.
Частиною четвертою ст. 4 зазначеного Закону встановлено, що ФОП, у тому числі ФОП — платники єдиного податку, звільняються від сплати за себе ЄСВ, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України від 09.07.2003 р. № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон № 1058), та отримують згідно з законом пенсію або соціальну допомогу.
Отже, фізична особа звільняється від сплати ЄСВ, якщо вона отримує пенсію за віком або є особою з інвалідністю, або досягла віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058, та отримує відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.
Водночас не звільняється від сплати ЄСВ ФОП, яка є пенсіонером за віком та отримує пенсію згідно з законодавством іншої країни, тому нараховує і сплачує ЄСВ на загальних підставах.

ВИНИКЛА ПЕРЕПЛАТА З ПДВ НА МИТНИЦІ: ЗА ЯКИХ УМОВ МОЖНА ПОВЕРНУТИ
Згідно з п. 43.1 ст. 43 Податкового кодексу помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов’язання підлягають поверненню платнику відповідно до ст. 43 Податкового кодексу та ст. 301 Митного кодексу, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з ПДВ, зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в системі електронного адміністрування ПДВ у порядку, визначеному п. 2001.5 ст. 2001 Податкового кодексу, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування ПДВ, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з ПДВ чи на момент фактичного повернення коштів — шляхом перерахування на поточний рахунок платника податків в установі банку (п. 43.41 ст. 43 Податкового кодексу).
Враховуючи те, що при ввезенні товарів на митну територію України сума ПДВ сплачується не з електронного рахунку, а безпосередньо з розрахункового рахунку платника податку, повернення коштів, надміру сплачених під час ввезення товарів на митну територію України, здійснюється на поточний рахунок платника податків в установі банку.

ПОВЕРНЕННЯ ПОМИЛКОВО ТА/АБО НАДМІРУ СПЛАЧЕНИХ ГРОШОВИХ ЗОБОВ’ЯЗАНЬ ТА ПЕНІ МОЖЛИВО ТІЛЬКИ У РАЗІ ВІДСУТНОСТІ У ПЛАТНИКА ПОДАТКІВ ПОДАТКОВОГО БОРГУ
Кременчуцька ОДПІ повідомляє, що відповідно до ст. 43 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI зі змінами та доповненнями помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов’язання підлягають поверненню платнику податків відповідно до цієї статті та ст. 301 Митного кодексу України від 13.03.2012 № 4495-VI зі змінами та доповненнями, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов’язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов’язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов’язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.
Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.

ЯК ПЛАТНИКУ ПРАВИЛЬНО «ПОСКАРЖИТИСЯ»
Не секрет, що іноді виникають ситуації, коли платники податків не погоджуються із сумами нарахованих їм податкових зобов‘язань. Тож відразу звертаються до суду із скаргами. Натомість Податковий кодекс України містить норму, яка дозволяє платникам проводити процедуру оскарження в адміністративному порядку. Але звертаємо увагу, що подаються такі скарги протягом 10 календарних днів, які настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу. При цьому скарга має подаватися до контролюючого органу вищого рівня, тобто до ДФС України.
Така скарга розглядається і по ній приймається рішення, яке в подальшому, за необхідності, може бути оскаржене в судовому порядку. Терміни звернення до органу суду встановлено статтею 102 Подакового кодексу України та становлять 1095 днів. Слід пам‘ятати, що рішення суду в подальшому не може оскаржуватися в адміністративному порядку. Також звертаємо увагу, що, відповідно до статті 56 Подакового кодексу, не підлягають оскарженню (ні адміністративному, ні судовому) грошові зобов‘язання, визначені платником самостійно.

ПОДАТКОВИЙ КАЛЕНДАР
Понеділок, 16 квітня 2018
Останній день подання
• звіту про використання книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок) за березень (форма № ЗВР-1), якщо не передбачено подання інформації дротовими або бездротовими каналами зв’язку; довідки про використані розрахункові книжки за березень

Четвер, 19 квітня 2018
Останній день сплати
• авансових платежів з податку на доходи фізичних осіб фізичними особами — підприємцями, крім осіб, які обрали спрощену систему оподаткування
• єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування фізичними особами — підприємцями, в тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування, та особами, які провадять незалежну професійну діяльність, і членами фермерського господарства за I квартал
П’ятниця, 20 квітня 2018
Останній день подання
• податкової декларації з ПДВ за березень платниками, у яких базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному місяцю
• декларації акцизного податку за березень*
• податкової декларації з рентної плати за березень з розрахунком:
рентної плати за користування надрами при видобуванні вуглеводневої сировини;
рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України;
рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами;
рентної плати за транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України
• податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) (крім громадян) за березень у разі неподання податкової декларації на 2018 р.
• звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів (форма № Д4 (місячна)) за березень
• звіту по коштах загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, за I квартал (форма № Ф4-ФСС з ТВП)
• звіту щодо сплати заборгованості зі сплати страхових коштів до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за I квартал
Останній день сплати
• авансового внеску з єдиного податку на квітень платниками першої та другої груп
• єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування роботодавцями за березень (крім гірничих підприємств)

Кременчуцька ОДПІ Головного управління
ДФС у Полтавській області, 16.04.2018