Інформує ОДПІ

БУХГАЛТЕРІВ ОЗНАЙОМИЛИ З ПОДАТКОВИМИ НОВАЦІЯМИ 2018 РОКУ
Вже традиційно в актовій залі Кременчуцької ОДПІ зібрались бухгалтери підприємств міста для того, щоб отримати корисну та змістовну інформацію від висококваліфікованих фахівців щодо останніх законодавчих новацій та алгоритму їх застосування на практиці.
З вітальним словом до учасників семінару звернувся в.о. начальника Кременчуцької ОДПІ Андрій Якименко, який передусім відмітив співпрацю Кременчуцької ОДПІ з громадською організацією «Всеукраїнський бухгалтерський клуб» та Полтавським представництвом Групи компаній «Баланс» щодо доведення до наших платників актуальних питань, роз‘яснення яких допоможе бухгалтерам підприємств без проблем вести бізнес і не хвилюватися, що вони не можуть знайти відповіді на потрібні запитання. Власне, для цього ми й щоквартально проводимо такі масові, змістовні й корисні зустрічі», – підкреслив Андрій Якименко.
Під час семінару Лариса Гужієнко, сертифікований аудитор, лектор-експерт громадської організації «Всеукраїнський бухгалтерський клуб» ознайомила учасників семінару зі змінами до Податкового кодексу України, зупинилася на основних нормах Закону «Про Державний бюджет України на 2018 рік» та їх вплив на бухгалтерські розрахунки. Окрема увага була приділена питанню призупинення роботи СМКОР, проблемам та питанням адміністрування, нарахування ПДВ, складання та реєстрації податкових накладних.
В ході семінару бухгалтери мали нагоду привітати переможницю конкурсу «Кращий бухгалтер України – 2017» кременчужанку Анастасію Левченко, яка провела з учасниками семінару курс навчання фінансової грамотності.

ДО КРЕМЕНЧУЦЬКИХ ПОДАТКІВЦІВ ГРОМАДЯНИ НАПРАВИЛИ 89 ПИСЬМОВИХ ЗВЕРНЕНЬ
Протягом 2017 року до Кременчуцької ОДПІ від громадян надійшло 89 письмових звернень, в тому числі 87 – індивідуальні звернення та 2 колективних звернення. Скарг та повторних звернень не надходило.
Основну питому вагу письмових звернень (40 відсотків або 36 звернень) – складають заяви громадян з питань контрольно-перевірочної роботи та інформування про ухилення від сплати податків, а у 6 зверненнях заявники інформували про ухилення від сплати податків від доходів, отриманих від здавання нерухомості в оренду. У 16 зверненнях запитувачі цікавились питаннями праці та заробітної плати, 12 – питаннями реєстрації та обліку платників податків, заміною реєстраційного номера облікової картки. Ще 19 громадян звернулись за роз’ясненнями з питань адміністрування загальнодержавних та місцевих податків і зборів, сплати ЄСВ та інших питань, що належать до компетенції ДФС.
Відтак, усі письмові звернення розглянуто вчасно, запитувачам надані змістовні роз’яснення згідно з нормами чинного податкового законодавства без порушення термінів розгляду.
За результатами розгляду: 35 звернень – вирішено позитивно, по 10 відмовлено в задоволені, надано роз’яснення по 16 зверненнях, ще 16 перенаправлено за належністю, 9 звернень не підлягали розгляду, 3 звернення повернуто авторам з роз’ясненнями норм Закону України «Про звернення громадян».
Кременчуцька ОДПІ наголошує, що листи, які за змістом є зверненнями громадян (пропозиції, заяви, скарги тощо) обов’язково мають бути оформлені з дотриманням вимог Закону України “Про звернення громадян” у зверненні має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником із зазначенням дати. Звернення, оформлене без дотримання цих вимог, повертається заявникові з відповідними роз’ясненнями.
Письмові звернення громадян можна направляти за поштовою адресою: 39600, м.Кременчук, вул. Троїцька, 76 або на електронну адресу: pl.dpi03rez@sfs.gov.ua.

«СПРОЩЕНЦЯМИ» КОБЕЛЯЧЧИНИ ЗА МИНУЛИЙ РІК СПЛАЧЕНО ДО МІСЦЕВОГО БЮДЖЕТУ ПОНАД 21 МІЛЬЙОН ГРИВЕНЬ ЄДИНОГО ПОДАТКУ
Єдиний податок є суттєвим фінансовим підґрунтям для місцевих бюджетів. Кошти, сплачені підприємцями у вигляді єдиного податку, спрямовуються на фінансування потреб територіальних громад, забезпечення соціального розвитку, ремонту та будівництва закладів освіти, охорони здоров’я.
Загалом за 2017рік до місцевих бюджетів Кобеляччини від платників податків, які обрали спрощену систему оподаткування, надійшло 21 млн. 085 тис. грн єдиного податку, зокрема, фізичні особи – підприємці сплатили майже 7млн 122тис. грн єдиного податку, а юридичні особи – майже 14млн гривень
У порівнянні з 2016 роком, «спрощенці» збільшили сплату єдиного податку на 14 млн. грн., або на 50 відсотків, з них приріст надходжень до бюджету від фізичних осіб – підприємців становить 2,9 млн.грн., від юридичних осіб – 4,2млн.грн.
Сумлінно сплачуючи податки, підприємці також виконують важливу соціальну функцію – створюють нові робочі місця, забезпечуючи, тим самим, працевлаштування як самих себе, так і мешканців району.

ЗМІНИ ЩОДО РЕНТНОЇ ПЛАТИ,ЯКІ НАБУЛИ ЧИННОСТІ З 2018РОКУ
Кременчуцька ОДПІ нагадує, що 01.01.2018 року набрав чинності Закон України від 07 грудня 2017 року № 2245-УШ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» (далі – Закон № 2245-УШ), яким, зокрема, внесено зміни до Податкового кодексу України (далі – Кодекс) щодо рентної плати:
– збільшено ставки з рентної плати за користування надрами в цілях, не пов’язаних з видобуванням корисних копалин, рентної плати за спеціальне використання води та рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів;
– запроваджено ставки рентної плати на видобуток природного газу із нових свердловин з покладів, які повністю або частково залягають на глибині до/понад 5000 метрів (крім природного газу, видобутого під час виконання договорів про спільну діяльність) у розмірі 12% та 6% відповідно.
Водночас повідомляємо, що, з 01.01.2018 внесено зміни до п. 255.1 Кодексу частині визначення кола платників рентної плати, а саме платниками рентної плати за спеціальне використання води є:
– первинні водокористувачі – суб’єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи – підприємці, які використовують та/або передають вторинним водокористувачам воду, отриману шляхом забору води з водних об’єктів;
– суб’єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи – підприємці, які використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва.
Ключовою ознакою первинних водокористувачів є наявність водозабірних споруд та відповідного обладнання для забору води (част. 3 ст. 42 Водного кодексу України). Спеціальним водокористуванням є забір води з водних об’єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об’єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів (ст.48 Водного кодексу). Отримання економічної вигоди від господарської діяльності, у тому числі й від використання води, відбувається у рамках спеціального використання природних ресурсів (у тому числі спеціального водокористування) із закріплення об’єкта природних ресурсів, наприклад, водного об’єкта шляхом надання відповідного дозволу конкретному суб’єкту для забезпечення умов провадження господарської діяльності (ст. 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»). Господарська діяльність з постачання води, яку може провадити платник рентної плати, класифікується у розділі 36 Класифікації видів економічної діяльності КВЕД-2010 «Забір, очищення та постачання води» та включає у тому числі операції із забору води з рік, озер, свердловин, очищення води для водопостачання, оброблення води для виробничих потреб, розділення води водопроводами, транспортом або іншими засобами.
Операції, які виконуються власниками дозвільного документа з використанням водного об’єкта, наприклад, питної води, об’єднуються визначенням терміну «виробництво води», тобто забір води з джерел питного водопостачання та/або доведення її якості до вимог на питну воду (ст. 1 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення»). При цьому операції з постачання або транспортування питної води власниками дозволів на спеціальне використання води на практиці можуть і не виконуватися. Визначені у п. 255.4 ст. 255 Кодексу види використання води, за які не справляється рента плата, стосуються виключно вторинних водокористувачів, які відповідно до п. 255.1 ст. 255 Кодексу з 2018 року не є платниками рентної плати.
З огляду на викладене, з 2018 року норма п. 255.3 ст. 255 Кодексу визначатиме об’єкт оподаткування рентною платою як фактичний обсяг води, що обліковується як результат водозабору та водопідготовки, наприклад, очищення або оброблення до встановлених для відповідного водного об’єкта нормативних вимог споживання.

УВАГА! ЧЛЕНИ ФЕРМЕРСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА Є ПЛАТНИКАМИ ЄДИНОГО ВНЕСКУ
Законом України від 19 червня 2003 року № 973-IV «Про фермерське господарство» зі змінами та доповненнями визначено, що членами фермерського господарства можуть бути подружжя, їх батьки, діти, які досягли 14-річного віку, інші члени сім’ї, родичі, які об’єдналися для спільного ведення фермерського господарства, визнають і дотримуються положень Статуту фермерського господарства. Членами фермерського господарства не можуть бути особи, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом).
Члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах, нараховують єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) за себе у розмірі 22 відс. на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов’язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Зазначена категорія платників зобов’язана сплачувати за себе єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Право на звільнення від сплати єдиного внеску за себе мають члени фермерського господарства, якщо вони належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах, або отримують пенсію за віком, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

З 01.01.2018 ПЛАТНИКИ ЄДИНОГО ПОДАТКУ СПЛАЧУЮТЬ ПОДАТОК З ДОХОДІВ НЕРЕЗИДЕНТА
З 01.01.2018 набрав чинності (крім окремих норм) Закон України від 07.12.2017 №2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році», яким зокрема, передбачена норма щодо оподаткування платником єдиного податку доходу з джерелом походження з України, який виплачується на користь нерезидента.
Так, платник єдиного податку, який здійснює на користь нерезидента – юридичної особи або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва на території України) будь-які виплати з доходів із джерелом їх походження з України, отриманим таким нерезидентом, здійснює нарахування та сплату податку з доходів нерезидента в порядку, розмірі та у строки, встановлені розділом III Податкового кодексу. П.п. 141.4.2. ст. 141 розділу III Податкового кодексу визначено, що резидент, який здійснює на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента на території України) будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності, утримує податок з таких доходів, зазначених у п.п 141.4.1, за ставкою в розмірі 15% (крім доходів, зазначених у п.п. 141.4.3 – 141.4.6 та 141.4.11) їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.
Отже, з 01 січня 2018 року у разі виплати нерезиденту доходу, отриманого від провадження господарської діяльності з джерелом походження з України, платник єдиного податку під час такої виплати повинен утримати податок з доходів нерезидента. Податок з доходів нерезидента сплачується до бюджету під час такої виплати за рахунок нерезидента.
Зазначена норма передбачена п.п. 141.4.2. ст. 141; п. 297.5 ст. 295 Податкового кодексу, з урахуванням змін, внесених Законом України від 07.12.2017 № 2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році».

ЗА ЯКИХ ПІДСТАВ АНУЛЮЄТЬСЯ ЛІЦЕНЗІЯ НА ПРАВО РОЗДРІБНОЇ ТОРГІВЛІ АЛКОГОЛЕМ ТА ТЮТЮНОМ:
Ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі:
– заяви суб’єкта господарювання;
– рішення про скасування державної реєстрації суб’єкта господарювання;
– несплати чергового платежу за ліцензію протягом 30 календарних днів від моменту призупинення ліцензії;
– рішення суду про встановлення факту незаконного використання суб’єктом господарювання марок акцизного податку (стосовно імпортерів);
– рішення суду про встановлення факту торгівлі суб’єктом господарювання алкогольними напоями або тютюновими виробами без марок акцизного податку;
– рішення суду про встановлення факту переміщення суб’єктом господарювання алкогольних напоїв або тютюнових виробів поза митним контролем;
– порушення вимог ст. 15-3 Закону України від 19.12.95 р. № 481/95-ВР щодо продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років, або у не визначених для цього місцях.
Ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб’єктом господарювання письмового розпорядження про її анулювання.

БЮДЖЕТНЕ ВІДШКОДУВАННЯ ПДВ: ЯКЩО КОНТРОЛЮЮЧИЙ ОРГАН ВИЯВИТЬ НЕВІДПОВІДНІСТЬ СУМИ
Платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та приймає рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
У складі декларації з ПДВ подаються, зокрема, додаток 3 (Д3) «Розрахунок суми бюджетного відшкодування» та/або додаток 4 (Д4) «Заяви про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість та/або врахування реєстраційної суми платникові податку, що реорганізується, в обрахунку реєстраційної суми правонаступника».
Якщо за результатами камеральної або документальної перевірки контролюючий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган:
– у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платникові податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;
– у разі з’ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.

ХТО З «ЄДИННИКІВ»МОЖЕ НАДАВАТИ КУР’ЄРСЬКІ ПОСЛУГИ
ФОП, які здійснюють діяльність з надання кур’єрських послуг, можуть бути платниками єдиного податку другої та/або третьої групи. Водночас платники єдиного податку першої групи не можуть надавати кур’єрські послуги, оскільки такий вид діяльності не відповідає вимогам пп. 1 п. 291.4 та п. 291.7 Податкового кодексу.
При цьому ФОП — платник єдиного податку другої та/або третьої групи для здійснення кур’єрської діяльності у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування зазначає код обраного виду діяльності за КВЕД ДК 009:2010, а у переліку видів діяльності, які віднесено до відповідного коду, зазначає вид господарської діяльності, за винятком тих, на які встановлено заборону.

ДЛЯ ОТРИМАННЯ ПОДАТКОВОЇ ЗНИЖКИ ПОТРІБНО ПОДАТИ ДЕКЛАРАЦІЮ ДО 31 ГРУДНЯ
З 1 січня 2018 року стартувала кампанія декларування громадянами доходів, отриманих протягом 2017 року. Громадяни, які не є суб’єктами господарювання та які протягом минулого року отримували заробітну плату, з якої утримувався податок на доходи фізичних осіб, мають право на отримання податкової знижки за умови наявності підстав, передбачених Податковим кодексом України.
Податкова знижка надається, якщо у фізичної особи протягом звітного року були витрати на навчання в вищих та професійно-технічних закладах, на отримання доступного житла за державними програмами, на оплату допоміжних репродуктивних технологій, а також пов’язані зі сплатою відсотків за іпотечним кредитом, внесків на благодійність, страхових платежів (внесків, премій) за договорами довгострокового страхування життя та пенсійні внески в рамках недержавного пенсійного забезпечення тощо.
Для отримання знижки необхідно заповнити та до 31 грудня подати за місцем реєстрації декларацію про майновий стан та доходи. У декларації необхідно вказати суму одержаного за рік доходу у вигляді зарплати, вид понесених витрат, їх розмір і розраховану суму податку на доходи фізичних осіб до повернення. Загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку у звітному році, не може перевищувати суму річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у вигляді заробітної плати.
До заробітної плати належать основна та додаткова винагороди, інші заохочувальні та компенсаційні кошти, які виплачують платнику податку на підставі відносин трудового найму.
Після отримання декларації визначається сума, що підлягає поверненню, яка громадянам перераховується протягом 60 днів поштовим переказом або на банківський рахунок.
Звертаємо увагу, що право на отримання податкової знижки не переноситься на наступні роки, тобто для отримання знижки за 2017 рік, необхідно подати декларацію до 31 грудня 2018 року.
Детальніше про право на отримання податкової знижки громадянами можна ознайомитися на веб-порталі ДФС у банері «Деклараційна кампанія – 2018» за посиланням:http://sfs.gov.ua/deklaruvannya-dohodiv-gromadyan/

НОВАЦІЇ В НАРАХУВАННІ ТА СПЛАТІ ПОДАТКУ НА НЕРУХОМЕ МАЙНО, ВІДМІННЕ ВІД ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
Кременчуцька ОДПІ доводить до відома платників, що Законом України від 07.12.2017 №2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» доповнено норми ПКУ, що регулюють порядок нарахування та сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки новими положеннями. Так, пункт 266.10 статті 266 ПКУ доповнено підпунктом 266.10.2, відповідно до якого у разі якщо контролюючий орган не надіслав (не вручив) податкове/податкові повідомлення-рішення у строки, встановлені п.п.266.7.2 п.266.7 ст.266 ПКУ, фізичні особи звільняються від відповідальності, передбаченої ПКУ за несвоєчасну сплату податкового зобов’язання. Крім того, згідно внесених до ПКУ змін, податкове зобов’язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, може бути нараховане за податкові (звітні) періоди (роки) в межах строків, визначених п.102.1 ст.102 ПКУ, тобто, не пізніше закінчення 1095 дня, – це встановлено п.п.266.10.3 п.266.10 ст.266 ПКУ.
Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та відповідні платіжні реквізити, зокрема органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком) – це визначає п.п.266.7.2 п.266.7 ст.266 ПКУ.
За новостворені (нововведені) об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості податок сплачується фізичною особою – платником, починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт.
Фізичні особи сплачують податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

ПОДАТКОВИЙ КАЛЕНДАР

Понеділок, 29 січня 2018
Останній день сплати
• авансового внеску податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, юридичними особами за IV квартал
• авансового внеску з транспортного податку юридичними особами за IV квартал
• єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування гірничими підприємствами за грудень

Вівторок, 30 січня 2018
Останній день сплати
• рентної плати за користування надрами при видобуванні вуглеводневої сировини за грудень
• рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за грудень
• рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами територією України за грудень
• рентної плати за транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України за грудень
• плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) (крім громадян) за грудень
• єдиного податку платниками четвертої групи за ІV квартал
• акцизного податку за грудень
• податку на доходи фізичних осіб з нарахованого, але не виплаченого доходу, за грудень
• податку на доходи фізичних осіб із загальної суми процентів, нарахованих за грудень на поточний або депозитний банківський рахунок; на вклади членів кредитної спілки
• військового збору з нарахованого, але не виплаченого доходу, за грудень
• ПДВ за грудень платниками, у яких базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному місяцю

Кременчуцька ОДПІ Головного управління
ДФС у Полтавській області, 30.01.2018