Питання екології у селищі Білики

Біликам – чисте повітря  

04 квітня під головуванням Миколи Сердюка відбулося виїзне засідання постійної комісії Кобеляцької районної ради з питань екології та раціонального природокористування на території товариства з обмеженою відповідальністю «Бєлгранкорм-Полтавщина», що в селищі Білики.

У ньому взяли участь голова районної ради Василь Мирошнеченко, депутат Полтавської обласної ради Анатолій Шкарбан, Білицький селищний голова Ольга Киричко, завідувач Кобеляцького міжрайонного відокремленого підрозділу лабораторних досліджень ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» Зайдуло Елбегієв, керівники фракцій у районній раді.  

Метою поїздки став факт зростання соціальної напруги у селиші в зв’язку з погіршенням його екологічного стану. Як вважають самі жителі цього населеного пункту,  господарська діяльність підприємства спричинює постійний сморід як у Біликах, так і в навколишніх селах, зростання захворюваності населення. Їхня позиція направлена на те, щоб взагалі  закрити дане підприємство.      

Учасники засідання вирішили вивчити проблемні питання діяльності ТОВ «Бєлгранкорм-Полтавщина», стан утримання очисних споруд, виявити джерела, що викликають загазованість повітря. З цією метою було здійснено огляд корпусів підприємства, території, де утилізуються та складуються відходи виробництва.

За словами заступника генерального директора товариства з обмеженою відповідальністю «Бєлгранкорм-Полтавщина» Ігоря Михайлюка, який провів оглядову екскурсію, даний свинокомплекс по виробництву м'яса з потужністю 2,5 тисячі свиноматок входить в п’ятірку найбільших підприємств України, і включає етапи від запліднення свиней до вирощування молодняка. 188 днів потрібного для того, щоб отримати товарну продукцію. В рік підприємство споживає 1,2-1,4 млн. кубів газу, води – 500 кубів на добу. Виробничі лінії корпусів облаштовано каналізаційними трубами, які з’єднуються в одну, через яку самопливом відходи попадають в каналізаційно-насосну станцію. Під високим тиском двома каналізаційними гілками відходи відкачуються в так звані «лагуни». Загальний обсяг стоків складає 300 кубів на добу.  

В обговоренні проблеми, що склалася у селищі Білики, взяли участь всі учасники засідання.  Депутат районної ради, який до того ж є представником Білицької селищної громади,  Олександр Бажан зазначив, що він не є прихильником закриття підприємства, але проблему загазованості повітря необхідно усунути шляхом встановлення очисних фільтрів на корпусах, де утримується худоба. Керівництву комплексу на сесію селищної ради, яка має відбутися слідуючого дня, необхідно представити чіткий графік відповідних заходів по очистці повітря з конкретними реальними термінами виконання. Контроль за цим буде здійснювати громада селища. Розуміючи те, що виконання заходів по очистці повітря потребує значних капіталовкладень, ТОВ «Бєлгранкорм-Полтавщина» на цей період буде відтерміновано заключення з ним соціальних угод.

Його думку підтримав голова міжфракційної депутатської групи Анатолій Таранушич. Він зазначив, що керівник підприємства Павло Терещенко має озвучити конкретний план дій по очищенню викидів в атмосферне повітря. А всім депутатам районної ради, які перейнялися цією проблемою та зрозуміли її важливість, запропонував взяти участь у засіданні сесії селищної ради, щоб разом досягти компромісного рішення.

Депутат районної ради Володимир Струк вважає, що виробництво м'яса проводиться на високому рівні, але даний процес проходить з порушенням екологічних норм існуючого законодавства.

На проблему недосконалості роботи системи очищення відходів підприємства загострили увагу присутніх депутати районної ради Микола Антонов та Дмитро Омеляненко.

Емоційними були виступи депутатів Білицької селищної ради Тетяни Кіщенко та Олега Бакаєнка. На думку останнього, будівництво свинокомплексу відбулося з порушенням не одного нормативного документу, що регламентує екологічне законодавство. Його діяльність шкодить навколишньому середовищу, а люди хочуть дихати свіжим повітрям. Було б доцільно, на його погляд, перепрофілювати підприємство.

Більш категоричною була Тетяна Кіщенко. За її словами, опрацювавши протоколи сходок громадян селища, можна зробити висновок, що більшість людей виступає за закриття свинокомплексу. Дане підприємство, на її думку, має бути розташовано за 2000 метрів від населеного пункту, а воно збудовано в центрі Біликів.  Навіть, якщо будуть встановлені фільтри, то сморід не відчуватимуть, хіба що жителі Кунівки та Галів.

Заступник генерального директора товариства з обмеженою відповідальністю «Бєлгранкорм-Полтавщина» Ігор Михайлюк зазначив, що існує декілька напрямів вирішення існуючої проблеми, які пропонують представники різних компаній. Перед ними стоїть завдання визначити, який з них є найефективнішим. Попрохав підтримки та розуміння районних депутатів. Нагадав, що даним підприємством створено 143 робочих місця, і воно являється наповнювачем бюджетів різних рівнів.

Директор товариства з обмеженою відповідальністю «Бєлгранкорм-Полтавщина» Павло Терещенко продовжуючи тему зауважив, що проблема дійсно існує. На її вирішення по часу знадобиться близько чотирьох місяців.  

В ході засідання спільно був розроблений план заходів по біологічній очистці повітря, який включає проведення замірів викидів в точці викиду та на межах санітарно-захисних смуг, заключення договорів з компаніями-постачальниками, постачання основного обладнання на корпуси, виконання монтажних робіт. Те місце, де складуються відходи, планується оснастити обладнанням, яке перешкоджатиме контакту їх з навколишнім середовищем. На виконання всіх заходів встановлено конкретні терміни.