Засідання екологічноїкомісії

У полі зору депутатів – екологічні питання

22 травня під головуванням Миколи Сердюка відбулося засідання постійної комісії районної ради з питань екології та раціонального природокористування за участю  заступника голови райдержадміністрації Олександра Шуліки, начальника відділу регулювання земельних ресурсів, надр та екомережі  Управління екології та природних ресурсів Департаменту з питань нафтогазового комплексу, промисловості, екології та природних ресурсів Полтавської облдержадміністрації Миколи Григор’єва, мисливствознавця ДП «Кременчуцький  лісгосп» Анатолія Туінова, начальника управління ветеринарної медицини  в Кобеляцькому районі Сергія Куземка, керівників мисливських господарств.

Про виконання рекомендацій постійної комісії районної ради з питань аграрної політики та земельних відносин щодо забезпечення земельними ділянками військовослужбовців району, які беруть участь у виконанні завдань в ході антитерористичної операції на Сході України, мову вела заступник начальника відділу Держземагентства у Кобеляцькому районі Наталія Кулик. За її словами, до відділу від військовослужбовців надійшло 25 заяв на площу 43,0 га, в тому числі дві заяви на площу 4,0 га від матерів загиблих військових на отримання земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Золотарівської та Лучківської сільських рад. На даний час по 24 заявах прийнято позитивні рішення. Також надійшло 16 заяв від військовослужбовців для отримання земельної ділянки безоплатно у власність або в користування із земель комунальної власності в межах населених пунктів для будівництва та обслуговування жилих будинків та господарських будівель та споруд для ведення особистого селянського господарства на площу 2,98 га. По 14 заявах прийнято позитивні рішення, 2 – знаходиться на розгляді.

Потому, депутати заслухали звіт директора регіонального ландшафтного парку «Нижньоворсклянський» про роботу установи за 2014 рік. За його словами, згідно з плановими та позаплановими заходами в РЛП «Нижньоворсклянський» у 2014 році проведена така природоохоронна робота: складено актів про вилучення безгосподарних знарядь добування природних ресурсів – 23 шт. Складено протоколів про адміністративне правопорушення за статтею 91 КУпАП – 94 шт. Вилучено знарядь незаконного добування природних ресурсів: сіток – 165 (загальним метражем 8827 м) шт., електровудок – 1 шт., рушниць для підводного полювання – 3шт., човнів – 12 шт., моторів – 10 шт., весел – 6 шт., жерлиць – 73 шт., мотоциклів -2 шт., автомобілів-1 шт., мисливських рушниць – 4 шт., набоїв до мисливських рушниць – 200 шт. Вилучено риби – 570 кг на суму 2345 грн., вилучено  диких свиней – 3 туші, нараховано збитків на суму 101859 грн.

Проведено спільних рейдів: з працівниками ГМРГ – 4, Філін – 23, з працівниками ГУ «Полтавадержрибохорона» – 3, з працівниками екологічної інспекції – 4, з працівниками Кобеляцького РВ УМВС України в Полтавській області – 10, з депутатами районної ради – 15.

Відповідно до укладених договорів на реалізацію водних ресурсів, вилучених у результаті проведення природоохоронних заходів на території РЛП «Нижньоворсклянський», в дохід держави було перераховано 1918 грн. за 442 кг риби.

Адміністрацією парку третій рік поспіль готуються та направляються запити про виділення коштів з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища Полтавської області для здійснення природоохоронних заходів. У 2015 році таких запитів було вісім, але, на жаль, всі вони залишилися не профінансованими.

Звіт директора РЛП «Нижньоворсклянський» депутати одноголосно рекомендували винести на розгляд чергової сесії районної ради, на яку вирішили запросити директора з наукової роботи Наталію Смоляр зі своєю інформацією.

Слідуючим питанням депутати розглянули про взаємодію органів рибоохорони, природо- та правоохоронних органів, інспекторів з охорони природно-заповідного фонду РЛП «Нижньоворсклянський» при проведенні спільних заходів по охороні рибних ресурсів у весняно-літній нерестовий період 2015 року. Завідувач сектору взаємодії з правоохоронними органами, оборонної та мобілізаційної роботи апарату райдержадміністрації Валерій Сєргєєв, зокрема, зазначив, що у 2015 році в нерестовий період участь в роботі по забезпеченню охорони рибних запасів району приймають Кобеляцький РВ УМВС України в Полтавській області, інспектори «Полтаварибоохорона», інспектори служби державної охорони РЛП «Нижньоворсклянський», представники державної ветеринарної медицини району, взвод для обслуговування стаціонарного поста № 2 роти ДПС ДАІ, єгеря мисливських господарств району, громадські інспектори. Координацію заходів щодо забезпечення виконання природоохоронної акції «Нерест 2015» здійснює райдержадміністрація та районна рада. Що стосується питання зберігання та реалізації риби, вилученої під час нересту, укладено договір між ФОП Кофель В.П. та управлінням «Полтаварибоохорона», та між РЛП «Нижньоворсклянський» і ТОВ «Лакорт», ФОП Рева В.Ф., ФОП Зеленський В.І. За час нерестової кампанії відкрито 6 кримінальних справ. Всього проведено спільних 45 рейдів, складено 110 протоколів про адміністративне порушення, збитків завдано на суму близько 130 тис. грн.

Головний державний інспектор Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Полтавській області Олексій Немировський зазначив, що за нерестовий період інспекторами, які обслуговують Кобеляцький район, при проведенні рибоохоронних рейдів було виявлено та зафіксовано 112 порушень правил рибальства, з них 3 – адміністративні матеріали, що містять ознаки кримінального злочину. Вилучено 291 кг незаконно виловленої риби та 55 одиниць заборонених знарядь лову, збитки складають 14 699 грн.

Про проведені заходи з виявлення фактів браконьєрського вилову риби на території Кобеляцького району інформував виконуючий обов'язки начальника дільничних інспекторів Кобеляцького РВ УМВС України в Полтавській області Володимир Васюта.

Під час обговорення цього питання, депутати районної ради Анатолій Таранушич, Анатолій Близнюк, Світлана Грисенко висловили стурбованість з приводу низької закупівельної ціни на вилучену рибу, встановлену реалізаторами з метою подальшого збуту, реалізацію її на ринках під час нересту, що заборонено законодавством. Для роз’яснення цих питань на чергову сесію районної ради вирішено запросити відповідних фахівців.

У контексті питання про розгляд заяв та звернень, комісія ознайомилася з колективним зверненням щодо здійснення промислового вилову риби на території РЛП «Нижньоворсклянський», листами громадської організації Комсомольського міжрайонного товариства мисливців і рибалок «Тахтаївське» про розірвання договору оренди з орендарем ставків в Григоро-Бригадирівці Олександром Ващенком у зв’язку з порушенням природоохоронного законодавства, Кобеляцького госпрозрахункового мисливсько-рибальського господарства та ТОВ «СМРП «Філін» щодо надання права користувачам мисливських угідь проводити заходи по регулюванню чисельності основних видів мисливських звірів і птахів та для потреб ветеринарних досліджень в межах РЛП «Нижньоворсклянський». СК «Радянський» та ТОВ «Співдружність Агротехмаш» попрохали вжити заходів по недопущенню знищення та пошкодження посівів сільськогосподарських культур на острові Вільховатський дикими тваринами та по врегулюванню кількості диких кабанів до санітарно-допустимої чисельності. Чисельність парнокопитних звірів на тій території значно перевищує оптимальну, а що стосується кабанів, то в 5 разів, що може призвести до виникнення епізоотичної ситуації в регіоні.

Питання регулювання чисельності диких тварин на території, про яку йдеться у листах, є проблемним, оскільки вона входить у межі РЛП «Нижньоворсклянський». А в заповідній зоні мисливство заборонено. Вирішити дану проблему можна шляхом відлову диких кабанів та переселення їх на іншу територію або звернутися до обласної ради з проханням клопотати перед Міністерством екології та природних ресурсів України про внесення змін до законодавчих актів в частині регулювання чисельності диких тварин на природно-заповідній території.

По результатам засідання постійною комісією було прийнято рекомендації, які буде надіслано у відповідні інстанції.