Відкриття меморіальної дошки

Вшанували пам'ять відомого земляка Григорія Китастого

27 червня в місті Кобеляки відбулося відкриття меморіальної дошки, присвяченої пам'яті Героя України, композитора, земляка-бандуриста Григорія Китастого. В урочистостях взяли участь заступник голови районної ради Ганна Кабак, Кобеляцький міський голова Олександр Ісип, керуючий апаратом районної державної адміністрації Павло Мудрак, представники трудових колективів, громадськість.

Як відомо, Кобеляцька земля щедра на видатних діячів науки, культури, мистецтва. І саме на Кобеляччині народився один із найвидатніших кобзарів ХХ століття, композитор і диригент капели бандуристів Америки, Лауреат Національної Шевченківської премії, Герой України Григорій Китастий.

У своєму вітальному слові заступник голови районної ради Ганна Кабак зазначила, що нинішня подія – це крок для відродження історії нашого міста. Кобелячани ніколи не ставились байдуже до свого минулого, бо саме у ньому містяться витоки нашого сьогодення та майбутнього. Тому ми маємо знати історію рідного краю, культуру, мистецтво і, звичайно, видатних земляків, а особливо таку людину, яка зробила вагомий внесок у національне і духовне відродження України, поширювала українську культуру і кобзарське мистецтво у світі, очолила перший ансамбль бандуристів Об'єднання Демократичної Української Молоді у Чикаго.

Зі словами привітання до присутніх звернувся керуючий апаратом районної державної адміністрації Павло Мудрак, який зауважив, що такі події згуртовують громаду. Жителі нашого району й надалі з вдячністю згадуватимуть ім'я Григорія Трохимовича Китастого, а його життєві принципи будуть прикладом для молоді. Людина живе стільки, скільки живе пам'ять про неї в народі. І куди б не закинула тебе доля, не потрібно забувати своє коріння та витоки.

Григорій Китастий зробив сотні обробок народних пісень для бандури та фортепіано. Композитор поклав на музику твори Тараса Шевченка ("Гомоніла Україна", "Грай, кобзарю" тощо), Івана Багряного ("Вперед, сини народу!" тощо), Олександра Олеся, Андрія Малишка, Яра Славутича, Петра Карпенка-Криниці тощо. Відомі власні музичні твори Григорія Китастого: "Гомін степів", "Горлиця", "Турбаївське повстання", "Дума про Сагайдачного" тощо. Крім того, мав потяг до літератури, писав короткі оповідання. Він був активним у суспільному та політичному житті української громади в діаспорі.

«Я ніколи не жив на «копійку», – писав у своїх спогадах Григорій Трохимович. – Я завжди віддавався якійсь справі… до «ниточки». У творчій праці, незалежно від жанру, – я був, мабуть, найщиріший… Кожна річ, написана мною, – вистраждана до останку. Якщо я не вистраждаю – не напишу. Часами, коли я творю, моя бандура вся мокра від сліз. І я не соромлюся, бо мої сльози – це не моя слабкість духу, душевне заломання. Це моя сила, бо ними виливається надмірна любов, сильні почуття, які переростають мої внутрішні межі…». Скільки в цих словах простоти, благородства та душевної краси.

Кобеляцька громада пишається своїми земляками – людьми, які є гордістю всього світу.

По закінченню урочистостей присутні мали змогу переглянути номери художньої самодіяльності.