Стаття

«Еко-зум, або пильнуймо важливі еко-деталі»: презентація нового видання з екологічного просвітництва

27 вересня у Полтавському художньому музеї (галереї мистецтв) імені М. Ярошенка відбулася презентація навчально-методичного посібника для освіти та самоосвіти з екології та охорони довкілля «Еко-зум, або пильнуймо важливі еко-деталі» Тетяни Луньової (псевдонім – Горицвіт). Книга присвячена актуальним проблемам екології, екології в Україні, екологічної освіти та формування екологічної самосвідомості людини.

Авторка – письменниця, лінгвіст, викладач, екоактивістка, член Полтавської обласної організації Українського товариства природи. Тетяна Луньова працює викладачем англійської і німецької філології. Проте у її творах йдеться не про семантику слів, – свої книги вона присвячує екологічним проблемам. 

У більшості своїх робіт – різних за жанрами літературних творах, філософських есеях, дитячих казках – Тетяна Горицвіт звертається до теми захисту природи. Сучасні люди, на думку авторки, хоча й відчувають подекуди проблеми довкілля (забруднення повітря, води, грунтів), але їх ставлення до природи залишається  зверхнім і здебільшого антропоцентричним. А це означає, щ перегляду потребують самі підходи до екологічного виховання та освіти. Навіть саме поняття «екологія» подекуди вимагає оновленого тлумачення і розуміння.

«Екологія починається направду з кожного з нас, і вона починається вдома, і тому оця книга розкриває, так би мовити, такі побутові, звичайні, повсякденні екологічні питання, і як це входить у наше життя, і що ми можемо зробити» – розповідає Тетяна Горицвіт, авторка книги. 

У презентованому виданні матеріал наведений у розділах-концептах: «Еко-слова», «Еко-думки», «Еко-тексти», «Еко-дії». Значна увага надається тлумаченню «екології»  в її глибинному розумінні, поясненні феноменів «зелене окозамилювання» та «людина засмічуююча». У книзі пропонуються природозбережувальні рішення повсякденних екологічних проблем і  вчинків, наприклад, щодо збереження первоцвітів, використання пластикових квітів та багато іншого. В книзі можна знайти тлумачення таких питань: що таке екологія; чому людину слід сьогодні називати засмічуючою; яке екологічне значення хатніх павучків; хто такі тварини в нашому розумінні  – монстри, іграшки чи друзі; який екологічний зміст віршів хоку багато іншого.

За словами Тетяни Горицвіт, робота над книгою тривала не один рік. Побачило ж світ видання завдяки підтримці Полтавської обласної організації Українського товариства охорони природи у видавництві «Дивосвіт».

Тираж видання складає 200 примірників. Сама ж авторка вважає: її книга буде цікавою для аудиторії різного віку.

Вона поповнила доробок ряду вже знаних видань Тетяни Горицвіт «Рукописи не форматуються», «Знайти лева», екологічних казок («Зайченятко «У» та інших), концепту «Равлики та їх будиночки».

Активну участь у презентації видання взяли не лише шанувальники літературної творчості Тетяни Горицвіт, але й активісти природоохоронної справи, практикуючі вчителі з Кобеляцького, Гадяцького, Великобагачанського, Диканського, Полтавського районів та міста Полтави, студенти екологи. Відвідала її й делегація з Кобеляцької районної ради в особі голови Володимира Кішінського та начальника відділу районної ради Анатолія Кучеренка в контексті реалізації еколого-просвітницького проекту районної ради сумісно з регіональним ландшафтним парком «Нижньоворсклянський», спрямованого на розвиток екологічного просвітництва в Кобеляцькому районі.

Із презентованою книгою Тетяни Горицвіт «Еко-ум, або Пильнуймо важливі екодеталі» можна буде згодом ознайомитися в Кобеляцькій районній бібліотеці.

Наталія Смоляр,

заступник директора регіонального ландшафтного парку

«Нижньвоорсклянський», голова Полтавської обласної організації

Українського товариства охорони природи