Розмову про доречність заміни нині діючого герба Кобеляцького району продовжено

3 березня у залі засідань Кобеляцького районного методичного кабінету  відбулося засідання круглого столу щодо вивчення питання доречності заміни нині діючого герба району за участю Кобеляцького міського голови Олександра Ісипа, начальника відділу освіти райдержадміністрації Наталії Коваль, завідувача райметодкабінету Алли Мужайло, директора Кобеляцької районної станції юних туристів Миколи Шабалтія, учителів історії, правознавства, географії.

Раніше за ініціативи Кобеляцької районної ради було проведено засідання круглого столу за участю керівників установ, краєзнавців, представників громадськості району по розгляду питання відповідності ідеологічного навантаження символіки району, в ході якого всі його учасники зійшлись на думці –  герб територіальної громади необхідно замінити. Керівництвом районної ради було прийнято рішення вислухати також бачення вчителів історії, географії, правознавства.

На початку засідання Микола Шабалтій зробив історичний екскурс з історії району.

– До 1842 року герба міста Кобеляки не існувало. На той час в Російській імперії уніфікували всі наявні герби, і саме в 1842 році було розроблено, запропоновано та прийнято герб, який символізував перемогу російської армії над шведами біля Переволочної. Він існував до 1917 року. В зв’язку зі змінами державного устрою символіка була визнана недієвою. Тільки в 2000 році рішенням Кобеляцької міської ради було затверджено герб та прапор міста Кобеляки. Щодо прийняття герба району, то ця ідея виникла в зв’язку із відзначенням у 2003 році 200-річчя  заснування Кобеляцького повіту. За основу було взято герб міста Кобеляки, який існував з 1842 по 1917 роки. Як свідчить багато історичних джерел, Північна війна призвела до значних жертв саме козаків. Після Полтавської битви, під час відступу шведів, біля Переволочної полонених страчували з особливою жорстокістю. До створення герба району необхідно залучати фахівців геральдики, свою думку повинні сказати жителі Кобеляцького району, – зазначив Микола Павлович.

РосіїРлллJjj

Ідею заміни нині існуючого герба району висловив Кобеляцький міський голова Олександр Ісип.  

– Необхідно підтримати символи, які символізують боротьбу українців за волю і незалежність. Герб повинен відобразити різноманіття відносин того часу, не слід обмежуватися тільки подіями козацької доби. Якщо проаналізувати елементи герба, то бачимо вінок слави «русского оружия», кольори співпадають з російським триколором. Його символи можна трактувати неоднозначно,  в тому числі і як подолання України та загибель українців,  – наголосив очільник міста.

Свою інтерпретацію елементів існуючого герба висловила учитель історії Білицької ЗОШ № 1 Світлана Комлєва.

– Вінок слави, який є елементом нині діючого герба, можна трактувати як вінок козацької слави. Під час Північної війни козаки воювали як на боці Росії, так і на боці шведів. Запропонувала наповнити зміст герба іншим значенням.

Цю ж думку підтримала учитель історії Кобеляцького НВК № 1 Наталія Жорняк.

– Діючий герб району не викликає негативу. Його символи відтворюють історичне минуле нашого краю. Необхідно лише змінити їхнє трактування.

Директор Кобеляцького районного музею літератури та мистецтва Тетяна Чешко підкреслила, що до питання заміни нині діючого герба треба підійти дуже зважено. Якісь його елементи можна буде використати з розробок колишнього директора музею, краєзнавця Олексія Кулика, які він створив, працюючи над проектом герба міста Кобеляки у 90-х роках.

Учитель географії Білицької ЗОШ № 2 Іван Данько зазначив, що кобеляцький край завжди був хліборобським, він є малою батьківщиною великої плеяди письменників. Якщо герб замінювати, то його обов’язковими елементами повинні бути колос та книга.

На думку учителя історії та правознавства Перегонівської ЗОШ Сергія Москаленка, герб повинен бути простим в своїх символах і зображеннях, не мати політичного підґрунтя.

Учитель історії і правознавства Бродщинської ЗОШ Анатолій Сагайдачний зауважив, що історія нашого краю має багато історичних сторінок. Герб району має відобразити те, що віками було нам притаманне. З покон віків Кобеляччина – хліборобський край. Запропонував в найближчий час до відділу освіти райдержадміністрації та районної ради подати ескізи герба району, які в подальшому буде запропоновано до розгляду депутатами районної ради.

На думку завідувача Кобеляцького районного методичного кабінету Алли Мужайло, зміни необхідно проводити. Але це треба робити на науковому рівні. Є певні вимоги геральдики до розробки герба. Символи повинні нести енергетично позитивну цінність, відображати минуле, сучасне і майбутнє нашого краю.

Насамкінець засідання круглого столу начальник відділу освіти райдержадміністрації Наталія Коваль подякувала колегам за активність, кваліфіковане трактування елементів герба та історичного підгрунтя. Наголосила, що питання доречності заміни нині діючого герба Кобеляцького району потребує масового обговорення та фахового підходу.