Місцеве самоврядування

Юрій Тагадюк: «Місцеве самоврядування – своєрідний інститут народної влади»

Святкування Дня місцевого самоврядування – як державного свята – стало даниною визнання розвитку демократичного устрою держави, здатності народу самостійно організовувати своє життя і подальший розвиток.

Це свято можна вважати всенародним, адже причетність до нього мають всі, хто наділений правом обирати і бути обраним, носити звання посадової особи місцевого самоврядування.

Нових сил українському самоврядуванню двадцять три роки тому надав Закон «Про місцеві ради народних депутатів та органи місцевого самоврядування», який побачив світ 7 грудня 1990 року. Звідси і народилася дата нинішнього свята, що затвердилася на державному рівні Указом Президента України від 25 листопада 2000 року.

Разом з прийняттям згаданого Закону, місцеві ради вперше за час свого існування отримали свободу ініціативи, можливість більш самостійніше і впевненіше вирішувати питання місцевого життя.

Сьогодні Україна на порозі реформи місцевого самоврядування. Законотворчий процес у цьому напрямку продовжиться. І все ж, незважаючи на певні недосконалості чинного законодавства, маємо право наголосити: місцеве самоврядування в Україні відбулося і відіграє велику державотворчу роль, яку виконують тисячі народних обранців і посадових осіб усіх рівнів рад. Сьогодні місцеве самоврядування району – це 29 рад, які об’єднують більше п’ятиста депутатів. Районну раду з-поміж них представляють 56 депутатів. Це авторитетні люди, які мають великий життєвий досвід, добре розуміються на економічних і соціальних проблемах району.

Вагомі важелі органів представницької влади — сесійна і депутатська діяльність, робота постійних комісій, прийняті рішення і галузеві програми.

Все це засвідчує, що, незважаючи на певні законодавчі негаразди, органи місцевого самоврядування Кобеляччини докладають немало зусиль, аби забезпечити оптимальний рівень соціального розвитку своїх територій і територіальних громад.

Велике значення у вирішенні питань, які хвилюють населення, мають спільні дії представницьких і виконавчих гілок влади Взаємостосунки, співпрацю районної ради і районної державної адміністрації ми прагнемо вибудовувати у форматі дотримання інтересів територіальних громад та їх жителів. Об’єктивним критерієм оцінки співпраці є виконання районного бюджету, розв’язання першочергових соціальних проблем. Спільне вирішення проблем дасть змогу значно поліпшити добробут людей, які виявили нам довіру керувати тією чи іншою територією. Для виборців ми влада, яка повинна відповідати за все, що робиться в районі.

На Кобеляччині вистачає таких територіальних громад, де є позитивні приклади соціального розвитку.  Основну роль в цьому відіграє, насамперед, особистий авторитет та ініціатива самого керівника. Люди ж недарма кажуть, що головний господар територіальної громади – її голова. І це так, адже він обраний всією громадою і дбає про благополуччя своїх виборців.

Виховання активної громадянської позиції, відповідальності за рідне село, селище, місто, забезпечення самодостатності територіальних громад, уміння і здатність наповнювати місцеві бюджети, задоволення потреб виборців і залучення їх же самих до виконання важливих соціальних завдань – це далеко не повний перелік питань, над якими працюють наші голови. І слід відмітити – працюють успішно.

Чимало зусиль довелося прикласти Білицькому селищному голові Ользі Григорівні Киричко, щоб відбулися будівництво спортивного майданчика зі штучним покриттям та ремонт і реконструкція каналізаційного колектору; Марківському, Жуківському, Червоноквітівському, Орлицькому сільським головам Надії Вікторівні Чепурко, Сергію Григоровичу Рубану, Людмилі Степанівні Рибалко, Валентині Дмитрівні Богомаз – щоб запрацювали дитячі садки; Шенгурівському сільському голові Світлані Миколаївні Толмачовій – щоб був відремонтований спортзал у Шенгурах; Вільховатському сільському голові Володимиру Миколайовичу Скляренку – щоб у Жовтневе прийшов газ та відновилась робота спортивного залу; Лучківському сільському голові – щоб завершилося будівництво підвідного газопроводу до с. Правобережна Сокілка.

Зараз багато місцевих рад беруть участь у різноманітних конкурсах, за перемогу в яких можна отримати грошові гранти на впровадження соціальних проектів.  Участь у конкурсах проектів – це «хід конем», які роблять окремі ініціативні ради, і виграють. І мені приємно, що переможцями обласного конкурсу проектів розвитку територіальних громад Полтавської області 2013 року стали такі проекти, як «Впровадження енергозберігаючих заходів за рахунок капітального ремонту будівлі Канавського ФАПу» Канавської сільської ради, «Теплий дитячий садочок – запорука здоров’я і затишок наших дітей» Радянської сільської ради» та «Організація центру культури, дозвілля та народної творчості Сухинівської громади» Сухинівської сільської ради з обсягом фінансування з обласного бюджету 25 тис. грн. кожний.

З метою впровадження енергозберігаючих технологій на території Канавської сільської ради втілено проект «Проведення капітального ремонту дошкільного навчального закладу «Калинка» шляхом утеплення фасаду – запорука його стабільного функціонування».

В Кобеляцькому районі успішно завершено другу фазу Проекту Європейського Союзу та Програми розвитку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», спрямованого на підтримку сільських громад у вирішенні найважливіших питань їхнього розвитку й поліпшення умов життя.

Втілено такі мікропроектні пропозиції громад:

1. Канавської сільської громадської організації “Лідер” „Енергозберігаючі заходи за рахунок капітального ремонту дитячого садка „Калинка” по вулиці Центральній 112 с. Канави Кобеляцького району Полтавської області” – сільський голова Сергій Афанасійович Гнатенко.

2. Озерянської сільської громадської організації „Джерело” „Покращення водопостачання за рахунок реконструкції водогону та артсвердловини в селі Озера Кобеляцького району Полтавської області” – сільський голова Наталія Іванівна Синяговська.

3. Кунівської громадської організації „Прогрес” „Реконструкція мережі по вуличному освітленню сіл Яблуневе, Ліщинівка, Кунівка, Галі Кобеляцького району Полтавської області” – сільський голова Віктор Іванович Варава.

4. Золотарівської сільської громадської організації «Ганжівка» «Покращення якості питної води шляхом капітального ремонту водогону в селі Ганжівка Кобеляцького району» – Сергій Андрійович Кобель.

Загальна сума мікропроектів становить більше 700 тис.грн.

Додам лише, що головне у цій справі – активно долучатися до конкурсу, не стояти осторонь, а братися до розробки власних проектів. І той, хто не пасує, той залишається у виграші. Адже грамотно розроблений проект і особливо, якщо він інноваційний, – це крок до перемоги, яка є гарантією втілення ініціатив у реальність.

Напередодні святкування Дня місцевого самоврядування хочу від щирого серця привітати депутатів, працівників рад усіх рівнів та активістів самоврядних органів Кобеляччини з професійним святом!

Нехай цей святковий день додасть натхнення і наполегливості у справі подальшого розвитку територіальних громад Кобеляччини, зміцнення авторитету України. Я щиро вірю, що майбутнє країни за сильними регіонами, існування яких можливе лише за умови відповідальних і професійних органів місцевого самоврядування.  

Бажаю всім жителям нашого району міцного здоров’я, добра на довгі і щасливі роки!