Круглий стіл

Репресіям немає виправдання ні в які часи

17 вересня заступник голови Кобеляцької районної ради Ганна Кондратьєва взяла участь у засіданні міжрегіонального круглого столу на тему: «Соціальне забезпечення та правовий захист в Україні громадян, репресованих за часів радянської влади». Організаторами даного заходу виступили Одеська обласна рада, громадська рада при Міністерстві соціальної політики та академічний центр «Наука і освіта».

Учасниками круглого столу були керівники комісій з питань відновлення прав реабілітованих обласних, районних та міських рад України, товариств політичних в'язнів, репресованих та їх дітей, представники органів соціального захисту, громадських організацій та архівів.

Мета зустрічі полягала в обміні досвідом роботи комісій з питань поновлення прав реабілітованих, підготовки пропозицій і рекомендацій центральним,  місцевим органам влади про поліпшення соціального забезпечення і правового захисту колишніх радянських політичних в'язнів та репресованих.

Перед початком засідання присутні вшанували хвилиною мовчання пам'ять репресованих у роки радянської влади.

Від імені Одеської обласної ради учасників круглого столу привітав заступник голови, голова комісії обласної ради з відновлення прав реабілітованих Петро Хлицов. У своєму виступі він акцентував увагу на актуальності обговорюваної теми. Адже після розпаду Радянського Союзу в кожній з країн СНД були видані свої закони про реабілітацію репресованих. Їх норми відрізняються, що створює чималі труднощі при вирішенні різного роду питань (в першу чергу, стосуються потерпілих громадян та їхніх родичів).

Прийнятий  у 1991 році Закон України «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні» має цілий ряд недоробок. Зокрема, не всім реабілітованим громадянам видаються посвідчення (як це робиться в інших країнах); не всі з них можуть користуватися пільгами щодо зниження оплати комунальних послуг; складно отримати статус реабілітованого та ряд інших.

Представники комісій з питань поновлення прав реабілітованих поділилися своїми напрацюваннями та проблемами, які виникають під час роботи. Адже робота комісій полягає у наданні методичної та практичної допомоги заявникам у питаннях пошуку архівних документів (серед яких чимало досить складних справ, у тому числі і таких, які потребують оскарженні). А також у прийнятті відповідних рішень, які підлягають виконанню всіма органами та організаціями нарівні з судовими рішеннями.

У ході довгої і активної дискусії присутні відпрацювали ряд конструктивних пропозицій щодо удосконалення законодавства про соціальний і правовий захист реабілітованих громадян. І найближчим часом всі вони знайдуть відображення у відповідній резолюції, яка буде відправлена до органів центральної влади.