Духовна спадщина Кобеляччини

Марківській церкві 200 років

 16 грудня в Кобеляцькій центральній районній бібліотеці відбулася година духовності «Святиня України», приурочена 200-річному ювілею Марківської церкви Іоанна Хрестителя. У цьому заході взяли участь голова районної ради Василь Мирошнеченко, перший заступник голови районної державної адміністрації Павло Мудрак, настоятель Марківського храму отець Дмитро Луценко, члени громадської організації «Літератор»,  громадськість міста.

Захід відкрився піснею-молитвою «Отче наш» у виконанні аматорського колективу «Кобеляцькі джерела».

Потому мову вели про церкву, яка була збудована на честь Різдва Іоанна Предтечі в с. Марківка, та яка є унікальною пам’яткою церковного будівництва доби класицизму, що не має аналогів на Полтавщині. Вона була споруджена в 1814 році у популярному, на той час, стилі ампір стараннями поміщика Василя Маркова. На сьогодні невідомо, який вигляд мали фасади церкви, тому що на початку 20 століття її обшили деревом. Причиною цього була низька якість цегли, з якої зведено споруду, тому штукатурні роботи замінили на столярні. В інтер’єрі збереглися сюжетні розписи. При церкві діяли бібліотека, при парафії – дві церковнопарафіяльні школи.

До парафії входили села: Троянівка, Шимківка, Баляснівка, Насвєтівка, хутір Чумакова Балка, урочища: Василенкова, Проскурнина, Чумакова, Кацаєва. Під час більшовицьких гонінь на церкву храм був закритий, дзвіниця зруйнована. І відновлена вона була лише в 1996 році стараннями парафіян та настоятеля.

У довоєнні та повоєнні роки до марківської церкви йшли прихожани з Решетилівського, Козельщинського, Новосанжарського та Кобеляцького районів. Цьому сприяло її місце розташування та історична спадщина. 7 липня поточного року релігійна громада Марківки відзначила 200-літній ювілей церкви Різдва Іоанна Хрестителя.

На цьому заході слово тримали голова районної ради Василь Мирошнеченко, перший заступник голови районної державної адміністрації Павло Мудрак, громадський діяч Володимир Чернявський, настоятель церкви отець Дмитро Луценко, член громадської організації «Літератор» Людмила Усенко. Присутні мали змогу переглянути книжкову виставку «Святим дивом сяє храм Божий», де є копія документа 1895 року «Сборникъ необходимыхъ свъедъній о всъхъ приходахъ Полтавской губернии», яку надала Марківський сільський голова Надія Чепурко.

На протязі всього заходу можна було переглянути мультимедійну презентацію, яка  розповіла про минувшину церкви.